הסכם שיתוף במקרקעין – פירוק שותפות במקרקעין

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

מומחה לתחומי מקרקעין, זכיינות, צוואות וירושות

תוכן עניינים

יצירת קשר

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

פירוק שיתוף במקרקעין – באילו מקרים יידרש?


עלולים להיווצר מקרים בהם שני שותפים בנכס, או יותר, עלולים להפוך למסוכסכים עקב חוסר הסכמה על הנכס שברשותם. יש לציין כי ניתן לפרק שיתוף במקרקעין ושותפויות במקרקעין – אלו הן אינן חתונה קתולית. ההתמודדות עם מצב מסובך של הצורך בפירוק שותפות מקרקעין וחוסר ההצלחה בכך איננה קלה, ולכן מומלץ ברוב המקרים להיעזר באיש מקצוע, עורך דין מומחה לנושאי מקרקעין ונדל"ן.

הכל מתחיל באידיליה, כאשר נעשה הסכם שיתוף במקרקעין הקובע כי הנכס שייך לשני בני אדם או יותר. מקרים נפוצים של הסכמי שותפות מקרקעין נעשים בדרך כלל בין בני משפחה. הצורך בפירוק שיתוף במקרקעין נפוץ גם כן במקרים משפחתיים כגון – פירוק שיתוף במקרקעין בין אחים, פירוק שיתוף במקרקעין בין בני זוג וכדומה. יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים בהם מבקשי פירוק שיתוף במקרקעין אינם קרובי משפחה, כמו שותפים עסקיים למשל.

פירוק שיתוף במקרקעין

פירושו של הסכם שיתוף

ישנם מקרים בהם קיימים כמה בעלים של נכס בודד. במצב זה, עלולות להתעורר מחלוקות בנוגע לזכויות של כל אחד מן השותפים בנכס ובקשר לניהול משותף של הנכס, אפשרויות השימוש בנכס וכדומה. מצב מסוג זה, שיש מספר בעלים לנכס, נוצר לרוב בעקבות השקעה כלכלית משותפת בנכס או ירושה, למשל, אחים שקיבלו נכס מהוריהם, וכדומה. חוק המקרקעין קובע כי נכס שיש לו כמה בעלים, כל אחד מהם בעל זכות ע"פ חלקו היחסי.

רצוי לעגן זכויות הבעלים בנכס בהסכם שיתוף במקרקעין (כאשר יש יותר מבעלים אחד לנכס). הסכם שיתוף במקרקעין נועד להגדיר את העקרונות הבסיסיים ומבהיר לשותפים מבחינה חוקית כיצד הם רשאים לנהוג בנכס שבבעלותם, תוך כדי התחשבות בשותפים האחרים. מקרים נפוצים בהם נערך הסכם שיתוף הם כאשר ישנה משפחה או שתיים המעוניינות לבנות או לרכוש מבנה משותף, למשל: הסכם שיתוף במקרקעין לבניית בית דו משפחתי. מקרה נפוץ נוסף הוא כאשר נעשה הסכם שיתוף מקרקעין בקבוצת רכישה. ההסכם שנכתב ונחתם אינו זהה לכל עסקה ושותפות. ההסכם מותאם לכל עסקה ולתפקיד השותפים בה.

עשויים להתרחש מצבים, בשל מיקום הנכס, צורתו וסביבתו – יצטרך אחד השותפים להעמיד חלק משטחו לשימושו של השותף הנוסף (זיקת הנאה). זוהי בדיוק הסיבה לערוך הסכם שיתוף – הסכם זה מפרט ומעמיק בנושא ומבהיר לפרטי פרטים את ההסכמה הנדרשת של השותפים על מנת להגיע לניהול שותפות יעיל.

הסכם שיתוף המקרקעין – הכוונה וייעוץ משפטי

בעת כתיבת הסכם שיתוף חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין מנוסה, המתמחה בתחום המקרקעין והנדל"ן. ככל שהסכם השיתוף יהיה מפורט יותר ויכיל כמה שיותר נושאים שעלולים להוות "אבן נגף" – כך הסיכויים שהשותפות לא תיקלע למבוי סתום.

הסכמי שיתוף מקרקעין הוכיחו עצמם כיעילים ופרקטיים במקרים מסוימים והתערבותו של איש מקצוע מוסיפה עין אובייקטיבית והוגנת להליך המורכב הזה. יתרה מכך, ישנם אלמנטים נוספים הנלווים לכתיבת ההסכם כמו למשל : רישום בטאבו ההסכם בטאבו, מיסוי, וכו'. על מנת לקבל הסבר ולהבין לעומק את הנושא, יש לפנות לעורך דין.

פירוק שותפות במקרקעין – מדוע זה קורה ומתי?

הסיבות לפירוק הן רבות ומגוונות אך הנקודה המרכזית היא שהשותפים אינם מסכימים או מעוניינים להמשיך בשותפות. לעיתים ישנן סיטואציות כאשר בני זוג שהחליטו להיפרד אינם מסכימים על עתיד הנכס שלהם – האחד מעוניין למכור והשני, מסיבות כאלה ואחרות, מתעקש שלא למכור. מקרה נפוץ נוסף הוא כאשר שני שותפים מסתכסכים ויש להסדיר את הליך ההיפרדות. פירוק שותפות במקרקעין מתרחש לא רק בשל סכסוכים אלא לעיתים גם בעקבות מצב כלכלי שונה אצל השותפים, צרכים שונים וכדומה.

פירוק שיתוף במקרקעין – הסבר על התהליך

ישנם סוגים שונים של פירוקי שותפויות : פירוק שיתוף במקרקעין בין יורשים, פירוק שיתוף במקרקעין בנכס שבעליו לא רשומים ועוד. למעשה, כאשר מוגשת תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין מתחיל התהליך. כל שותף יכול לדרוש ולתבוע את פירוק השיתוף, הסיבות לא תמיד חשובות. אם הוגשה תביעה לבית המשפט ולא התקבלה החלטה בין שני השותפים, הפירוק עשוי להתרחש על פי צו בית משפט. כלומר, אם אין הסכמה לגבי תהליך ההיפרדות – תהייה התערבות משפטית.

ישנם נכסים שבהם החלוקה בין השותפים נעשית לפי חלוקה בעין. כלומר, כל שותף מקבל חלק בנכס (למשל: 2 אחים שירשו בניין בעל 4 דירות, כל אחד יקבל 2 דירות לרשותו). ישנם מקרים שהפירוק מתרחש דרך מכירה – כאשר הנכס לא ניתן לחלוקה מחליט בית המשפט שתהייה מכירה של המקרקעין והסכום שיתקבל בעבורו יחולק שווה בשווה בין השותפים.

במקרים שהנכס שייך לבני זוג, כמו דירת מגורים משותפת – תתבצע מכירה של הנכס (אם לצד ג' או לאחד הצדדים). אם לבני הזוג יש ילדים קטינים תינתן דחייה למכירה עד אשר ימצא עבור הילדים מקום מגורים בטוח ומתאים. חשוב לציין כי בית המשפט יעשה מאמץ ניכר להתחשב בדרישותיהם של השותפים על מנת לקיים ביניהם את השיתוף הוגן עד כמה שניתן. מבחינת זמנים, עד ביצוע הפירוק יינתן לשותפים צו זמני בנוגע לסדרי ניהול המקרקעין והשימוש בנכס עד לרגע סיום ההליך לפירוק מקרקעין.

ישנם מצבים בהם נוצר שיתוף מקרקעין מוצלח אך ישנם מקרים פחות מוצלחים, בין אם יהיה צורך בפירוק ובין אם לא – חשוב כי ההליכים ייעשו באופן מקצועי ובכך ימנעו כמה שיותר סכסוכים ובעיות עתידיות.

 

לקבלת מידע נוסף בנושא מעורך דין מקרקעין מומחה – התקשרו: 03-5544054

 

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

יצירת קשר