עורך דין לענייני משפחה

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

עורך דין מומחה לתחומי מקרקעין וזכיינות

יצירת קשר

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עורך דין משפחה - מדריך מקיף

עורך דין לענייני משפחה זהו אדם המתמחה ספציפית בתחום המשפחה והדינים הקשורים לכך. ככלל עורכי הדין, ההתמחות הזו ממוקדת בתחום אחד אך מדובר בתחום מקיף מאוד ובעל המון הסתעפויות והיבטים חוקיים שהאזרח "הפשוט" אינו מכיר ויודע. תחום זה, בשונה מתחומים אחרים, עוסק ישירות בבני האדם וברגשות מכיוון שכך זה במשפחות הטובות ביותר וגם באלו שקצת פחות מגדירות עצמן כך. לא פעם קורה כי מתגלע סכסוך מסוים בתוך המשפחה, לעיתים בין קרובי משפחה ולעיתים בין בני זוג והפתרון לסכסוך לא מצליח להתקבל בתוך הבית. הסכסוך גולש מחוצה לו. במידה והסכסוך מגיע לדרגה של בית משפט או שיש צורך של התערבות מקצועית השולטת היטב בחוק יש לפנות לעורך דין מומחה. כמו כן, על מנת שהפתרון שיימצא יהיה נכון ביותר עבור כולם, ללא סיבוכים מיותרים – נהוג לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה.

עורך דין משפחה

מהם התחומים בהם מטפל עורך דין לענייני משפחה?

כפי שציינו קודם לכן, תחום המשפחה הינו תחום רחב ומלא. עורך דין לענייני משפחה מטפל במקרים שונים, החל מייצוג משפטי בתביעת גירושין ועד יצירת הסכם גירושין, חלוקת רכוש בגירושין, עריכת הסכם ממון בטרם חתונה או ידועים בציבור, הסדרי ראיה, משמורת ילדים, דמי מזונות לילדים, מזונות לאישה וכל נושא תשלום מזונות לפרטי פרטים. כמו כן, עורך הדין לענייני משפחה עוסק בעריכה ומימוש של צוואות וירושות והוא הדמות הנכונה לייצג אתכם בכל אחד מן הנושאים הללו.

התחומים הנפוצים ביותר בהם מטפל עורך הדין לענייני משפחה הם:

1. תביעות גירושין – תחום נפוץ מאוד המצריך התערבות של עורך דין על מנת לנהל את התהליך לטובת הלקוח ולהביא אותו לדרך חדשה בחייו עם מינימום נזק ומקסימום שביעות רצון.

2. עריכת הסכם ממון – זוגות שעתידים להינשא או להירשם כידועים בציבור פונים לעורך דין לענייני משפחה לעריכה של הסכם ממון המציין ומדייק בתחום הרכוש של כל אחד מן הצדדים.

3. הסדרי ראיה – במקרה של פרידה וגירושין לא תמיד מסכימים בני הזוג על הסדרי הראיה ולכן יש צורך בעורך דין שייצג אותם אל מול שופט בבית המשפט בתחום זה או יערוך עבורם הסכם גירושין משותף בדגש על הסדרי ראיה.

4. דמי מזונות לילדים – בית המשפט קובע בעת תהליך גירושין את גובה דמי המזונות שיש על אחד הצדדים לשלם עבור ילדיו שנמצאים במשמורת אצל ההורה השני. לא תמיד הנושא מיושב או מתבצע כפי שנקבע בחוק ולכן גם במקרה זה עורך דין לענייני משפחה נחוץ.

בעקבות אילו מקרים נהוג לפנות לעורך דין לענייני משפחה?

בכל משפחה ובכל מערכת יחסית משפחתית ישנה התנהלות שונה אך הנקודות הדומות בין כלל המשפחות זו העובדה כי בתוך המשפחה עשויות לצוץ גם בעיות שלא תמיד ניתן לפתור אותן באופן עצמאי. עורך דין לענייני משפחה יספק את המענה לכל אחת מן הבעיות שעשויות לצוץ במשפחה, גם אם הן נראות ללקוח בגדר טרגדיה או חסרות פתרון. המקרים שבגינם אנשים פונים לעורך דין לענייני משפחה שונים ומגוונים, חלקם קשורים בעריכת צוואות, כאשר בני זוג או אדם יחיד מעוניין לערוך את צוואתו על מנת שתהיה ברורה, מסודרת וחוקית ושתאפשר חלוקה תקינה לאחר מותו. מקרה נוסף שמוביל אל עורך הדין לענייני משפחה קשור לעיתים בזוגות שעתידים להינשא או מעוניינים להירשם כידועים בציבור אך תחילה מעוניינים לערוך הסכם ממון. כמו כן, במקרים של סכסוך בתוך המשפחה בין אחים או ילדים עם הוריהם, קורה לא פעם שמערבים עורך דין לענייני משפחה על מנת שיסדיר את הנושא מבחינה חוקית. מקרה נפוץ במיוחד שמצריך התערבות של עורך דין לענייני משפחה זהו מקרה של גירושין, כאשר בני זוג מעוניינים לפרק את התא המשפחתי הקיים ושואפים לצאת לדרך חדשה ועצמאית. גירושין יכולים להתנהל בצורה רגועה למדי, גם כאשר עורך דין לענייני משפחה מעורב ולמעשה, לא תמיד הם חייבת להתנהל "מלחמה" בין בני הזוג. יתרה מכך, לא אחת קרה כי בני זוג אשר רוצים להתגרש ושאפו לעשות זאת בצורה נינוחה וטובה, פנו לאותו עורך הדין על מנת שיערוך עבורם את הסכם הגירושין וכך יצרו מצב שבו שני הצדדים מרוצים ונגרם מינימום נזק להם ולילדיהם. תהליך בו עורך דין לענייני משפחה מייצג את שני בני הזוג מכונה בשפה המשפטית ניהול הליך גירושים בהסכמה – כאשר בסופו של תהליך הרכוש המשותף של בני הזוג יחולק בצורה נכונה בין השניים ויביא להסכמה הדדית על העתיד להתרחש ועל המתרחש בהווה.

מתי רצוי לפנות לעורך דין לענייני משפחה?

מכיוון שתחום המשפחה הרבה פעמים עושה רושם שניתן לפתור הכל בבית – הדברים נוטים להסתבך ולהסלים. למעשה, אף על פי שמדובר במשפחה וכי הכוונות עשויות להיות טובות וחיוביות יותר מאשר עם זרים, לא תמיד הדברים מסתדרים כראוי. כבר היו לא מעט מקרים בהם הסכסוך המשפחתי הסתבך והוביל אף לעבירות פליליות כגון אלימות, זיוף מסמכים, אי עמידה בתנאים שהוגדרו מראש ועוד. פעולות אלו מצריכות כמעט תמיד את התערבותו של החוק והתעלמות ממקרים כאלה מובילה לרוב לסיבוכים מהותיים יותר בעתיד.

מדוע חשוב לפנות לעורך דין המתמחה במשפחה בעת תהליך גירושין?

בתחום המשפחה ישנו נושא הגירושין שנחשב לנפוץ מאוד בשנים האחרונות בארץ ובעולם כולו. עורך הדין לענייני משפחה אמור לסייע ללקוח שלו לאורך כל התהליך, שנחשב במרבית המקרים לתהליך קשה מבחינה נפשית ולעיתים גם כלכלית. עורך דין גירושין ומשפחה אמור להוות דמות סמכותית משמעותית עבור הלקוח, הוא אמור לשמור על האינטרסים האישיים של הלקוח שלו ולדאוג לו בכל היבט ולאורך כל הדרך. בסיום התהליך הלקוח עתיד לצאת לקראת "חיים חדשים" ועורך הדין חייב לוודא כי הוא השיג ללקוח את מה שמגיע לו, מה שטוב לו ומה שנכון עבורו ועבור ילדיו אם ישנם כאלה. תחום המשפחה, בדגש על גירושין, זהו תחום מורכב מאוד ולכן החשיבות בבחירת עורך דין המתמחה בגירושין ומשפחה היא בדרגה ראשונה. עורך דין שאינו מתמחה בתחום עלול לפספס לא פעם מכיוון שקרוב לוודאי כי אינו מכיר את כל נבכי החוק ופחות מעודכן מאשר עורך דין לענייני משפחה וגירושין.

מהם הסימנים לפיהם נוכל לזהות עורך דין משפחה מומלץ?

עורך דין מומלץ לענייני משפחה יהיה אדם בעל ניסיון רב שנים בתחום המשפחה וגירושין, חשוב מאוד שעורך הדין ידע לייצג את לקוחותיו באופן לויאלי והגון ולכן חשוב לוודא כי מדובר בעורך דין מיומן ומקצועי אשר מכיר את רזי התחום והמקצוע. כמו כן, מכיוון שמדובר בנושא רגיש מאוד, חשוב שעורך הדין יבצע את עבודתו באופן דיסקרטי ויתייעץ אתכם לאורך התהליך, יבצע אך ורק את מה שאתם מעוניינים בו וידע להכווין את הלקוח לכיוון הנכון ביותר עבורו. לא תמיד עורך דין יקר פירושו עורך דין מומלץ, ישנם עורכי דין רבים העוסקים בתחום זה והצעות המחיר שתקבלו יהיו שונות אך הנקודה המרכזית היא לא בהכרח על התשלום שתאלצו לשלם אלא על האופן בו ינהגו בכם ואתכם. לרוב, אם יש צורך לפנות לעורך דין לענייני משפחה כנראה שהאדם נמצא במצוקה או בקושי מסוים ולכן חשוב לוודא שאכן המקרה שלכם נמצא בידיים טובות.

מעוניינים להתייעץ עם עו"ד שמואל גרנאי ושות' המטפל בענייני משפחה – צרו קשר.

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

יצירת קשר