איחור במסירת דירה מקבלן

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

עורך דין מומחה לתחומי מקרקעין וזכיינות

יצירת קשר

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

איחור במסירת דירה חדשה מקבלן - מה ניתן לעשות והאם מגיע פיצוי?

רכישת דירה, חדשה מקבלן זהו רגע מרגש ומשמח והרוכשים ודאי מחכים ומצפים בקוצר רוח לקבל את המפתחות לדירה ולהיכנס אליה. כאשר מתבצעת רכישת דירה נחתם הסכם ובו מפורטים נתונים שונים וביניהם הם כתוב במדויק מהו המועד לקבלת מפתחות לדירה או במילים אחרות, מועד מסירת הדירה.

ישנה חשיבות רבה לקבלת המפתחות ומסירת דירה בזמן, מכיוון שהקונים מתכווננים ומכינים את עצמם מבחינות רבות לקראת הכניסה לדירה. במידה ויש איחור במסירת דירה מקבלן נגרם נזק רב לרוכשים – נזק כלכלי, רגשי וחברתי ועוד מגוון בעיות שמצריכות פיצוי קבלן על איחור במסירת דירה.

לעיתים איחור במסירת דירה נגרם עקב שינויים שיש להוסיף לדירה או בשל בעיות בנייה של הקבלן – כך או כך, הקונים שהעבירו את כספם לקבלן חייבים לקבל את מפתחות הדירה בזמן או לקבל פיצויים על אי מסירת דירה בזמן.

איחור במסירת דירה מקבלן

איך נמנעים מאיחור במסירת דירה מקבלן?

כשהקבלן מאחר במסירה של דירה נוצרת שרשרת של בעיות מורכבות. לא רק הקונים נקלעים לבעיה אלא גם הקבלן מכיוון שהבטחתו למסור את הדירה בזמן דורשת ממנו לשלם פיצויים משמעותיים במידה ואינו עומד בהבטחתו. הפיצוי תלוי במשך האיחור.

איחור של 8 חודשים מחייב את הקבלן לפצות את הקונים בסך של 150% מדמי שכירות של נכס דומה בגודלו ובמיקום שלו. אם האיחור עולה על 8 חודשים, הפיצוי יהיה נמוך יותר ובגובה של 125% מדמי שכירות של דירה שדומה בגודל ובמיקום שלה. החוק קובע כי הפיצויים ישולמו תוך 60 ימים מרגע הגשת הדרישה לפיצויים. לאחר מכן, הם ישולמו כל חודש באותו תאריך קבוע.

חשוב להדגיש ולציין כי במקרים חריגים שבהם הקבלן לא מסר את הדירה בזמן מסיבות שלא תלויות בו (כגון: רעידות אדמה, אסונות טבע, מצב בטחוני שלא איפשר התקדמות בעבודה, שביתות וכו') לא יהיה מחויב הקבלן לשלם פיצויים לרוכשים. לאחרונה צצים יותר ויותר מקרים בהם קבלנים רבים מנסים לתרץ את העיכוב במסירת הדירה וטוענים כי אכן חלו בעיות שלא תלויות בהן ושהן בגדר כוח עליון.

הקבלן איחר במסירה? עו"ד שמואל גרנאי מסביר מהו הפיצוי לו אתם זכאים

כיצד מתמודדים עם עיכוב במסירת דירה?

ראשית, עליכם לדעת ולהכיר את החוק. במידה והקבלן מאחר כחודש במסירת הדירה – הדבר לא יחשב להפרת חוזה. למעשה, הקבלן יכול להתעכב במסירת הדירה עד 60 יום מהתאריך שהובטח. שנית, רצוי לקבל הגנה מקיפה כשעושים עסקה גדולה כמו רכישת דירה.

על מנת להימנע מאי וודאות בנושא קבלת מועד הדירה ובעיתיות נוספת בתחום זה – רצוי להיות מודעים להגנות על זכויות הקונים אשר קבועות בחוק. יש להקפיד על חתימה על חוזה מפורט ומקצועי, בנוכחות עורך דין. במידה ונחשפתם לבעיה במועד מסירת הדירה חשוב להגיש תביעה מתאימה באמצעות עורך דין.

יש לקרוא בקפידה את החוזה

כשקונים דירה מקבלן עלולים להיתקל בסעיף שמוסיף הקבלן המציין כי יש לו את האפשרות לאחר במסירת הדירה ללא תשלום פיצויים. חשוב שתדעו כי סעיף כזה או דומה המופיע בחוזה המכירה – איננו חוקי כלל. סעיף 5א' המופיע בחוק המכר קובע נחרצות כי מי שרוכש דירה יד ראשונה מקבלן חייב לקבל פיצוי כספי במידה והאיחור במסירת הדירה עולה על שישים יום.

במידה ונקלעתם לסיטואציה בה ישנו עיכוב במסירת דירה ואתם לא מקבלים את דירתכם במועד שנקבע – אל תהססו ופנו לסיוע משפטי.

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

יצירת קשר

עו"ד שמואל גרנאי

עו"ד שמואל גרנאי

המשרד מתמחה בתחומי מקרקעין, זכיינות, צוואות וירושות