ליקויי בניה בריצוף

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

עורך דין מומחה לתחומי מקרקעין וזכיינות

גיליתם ליקויים בריצוף בדירה החדשה? המדריך הבא מיועד לכם

מעטים האנשים אשר מבצעים באופן עצמאי את עבודת הריצוף בבית בו הם מתגוררים. בדרך כלל, אנו מסתמכים על קבלני שיפוצים או על הקבלן שבונה את פרויקט המגורים ומקווים כי הריצוף ושאר חלקי הדירה יתבצעו כראוי וללא ליקויים.

עם זאת, לא פעם מתגלים ליקויי בניה בריצוף, גם כאשר מדובר בדירה חדשה שנרכשה מקבלן. חשוב לדעת כי יש לכם, בעלי הדירה (הרוכשים), זכויות וניתן להתמודד עם מצב של ליקויים בריצוף בדירה חדשה מקבלן באופן די פשוט ויעיל. המשיכו לקרוא

ליקויי בניה ריצוף

מה עושים במידה ונתגלו ליקויים בריצוף בבית חדש?

ראשית, במידה ומצאתם ליקויים בדירתכם החדשה חשוב שתפנו מיידית לקבלן שעמו ביצעתם את עסקת הרכישה. לפי חוק מכר הדירות בישראל, רוכשי הדירות זכאים לטיפול ותיקון של ליקויים שנתגלו בדירותיהם החדשות למשך תקופה של מספר שנים, ללא הוצאת כספים מכיסם הפרטי.

כלומר, על הקבלן מוטלת האחריות לתקן את הליקויים שנתגלו, כאשר לכל ליקויי יש סעיפים והתייחסויות שונות.

האם אני רשאי לתקן לבד את הליקוי?

באופן עקרוני בהחלט אפשר לתקן את הליקוי שתמצאו בדירתכם אך באופן זה תאבדו את הזכות לאחריות.

במידה והחשש הוא שהתיקון של הקבלן ייעשה באופן חובבני או לא מקצועי, חשוב שתדעו כי חשש זה מיותר, מכיוון שבמידה והליקוי יחזור על עצמו תוכלו גם להגיש תביעה ולהגיע לבית המשפט בגין ליקויים חוזרים. בהתייעצות עם עורך דין המתמחה בתחום תיבדק העילה להגשת תביעה ולקבלת פיצויים.

אז מה ניתן לעשות אם מגלים ליקויים בריצוף בדירה חדשה?

במידה ונמצאו בדירתכם ליקויי ריצוף כאלה ואחרים, עליכם לפנות לקבלן ולדרוש ממנו טיפול של מומחה / איש מקצועי בתחום הריצוף. על המומחה לבדוק את הבעיה ולספק לכם מענה מקצועי תוך פרק זמן סביר.

במקרים מסוימים תתקבל ההחלטה לתקן ולעיתים אף יוחלט על החלפת ריצוף כוללת. במקרה בו נמצא ליקוי בריצוף על הגורם המתקן לקבל החלטה – אם לתקן את כל האריחים או רק באלו שבהם יש פגם.

אילו ליקויי בניה נפוצים בתחום הריצוף?

יש לא מעט ליקויי בניה הנקשרים לתחום הריצוף. לעיתים הליקוי נגרם בתמימות ובמקריות אך פעמים רבות מדובר בעבודה לא מקצועית, שימוש בחומרי גלם זולים וכדומה.

ליקויי בניה נפוצים בתחום הריצוף יכולים להיות בסיסיים למדי כמו ביצוע הרובה בין האריחים שלא בצורה מקצועית ומותירה את האריחים במראה "מלוכלך" ולא אסתטי. עשויים גם להיות מרווחים בין האריחים וכשהם לא אחידים נוצר מראה מאכזב ומרושל.

כמו כן, ישנו תקן פוגות בריצוף (הקובע כי יש לשמור על מרווחים של 3 מ"מ בין האריחים) ולפיו יש לבצע את עבודת הריצוף. יש גם מקרים קשים יותר של פגמים בריצוף, למשל רצפה לא ישרה שעלולה לגרום לבעיית בטיחות לדיירי הדירה והשוהים בה.

ליקוי נפוץ נוסף נוגע לעיתים לריצוף לא אחיד כאשר הרצף ביצע את עבודתו לא כשורה ומקרה זה עשוי להתרחש כאשר הריצוף נעשה משתי סדרות ייצור ולמעשה נגרם פגם אסתטי. מקרה זה נחשב למורכב משום שהינו מאלץ התקנה מחדש של הריצוף וכמובן תיקון שייעשה מסדרה זהה.

בעיה מסוג זה היא מהותית משום שבמידה והתיקון לא יתבצע, זה עלול לגרום להורדת ערך במכירת הדירה.

ליקוי נוסף בתחום הריצוף הינו מרצפות חלולות, כאשר החומר שאמור להימצא תחת האריח אינו מספק או לא קיים כלל וגורם למרצפות לזוז או להתנדנד בכל פעם שעוברים ודורכים עליהן.

כל אחת מן הבעיות הללו ניתנות לתיקון ויימצא עבורן פתרון במידה ותפנו אל איש מקצוע מיומן ויסודי שיבצע את העבודה בשנית וכראוי. חשוב לציין כי הקבלן הוא זה שיבחר מי יתקן עבורכם את הליקויים אך גם לו, ממש כמוכם, יש אינטרס שהליקוי לא יחזור בשנית.

מה עושים אם הקבלן לא לוקח אחריות ומתקן את הליקויים בריצוף?

עלול להיווצר מצב בו הקבלן אינו פועל לפי החוק ומתחמק מטיפול בליקויי הריצוף שנמצאו. חשוב להבין כי לפי חוק הבדק וחוק האחריות על הקבלן לטפל בליקויים למשך מספר שנים על חשבונו.

במידה והקבלן לא מטפל בליקויים ניתן לבדוק מול עורך דין עילה להגשת תביעה על ליקויי בניה בריצוף כאשר התביעה תתמקד בעובדה כי הקבלן לא מתקן את הליקוי הקיים.

במידה והליקוי נמצא במהלך תקופת האחריות תהייה עליכם החובה להוכיח כי הליקוי אכן נגרם "באשמת" הקבלן והחברה שבנתה את הדירה. לעיתים, נמצאים ליקויים לאחר זמן ממושך ומתגלה כי הריצוף נעשה שלא לפי תקני ריצוף של מכון התקנים ודבר זה מאפשר להוכיח את הטענה כי הליקוי לא נגרם באשמת הדיירים.

לא נהוג למהר ולהגיש תביעות ליקויי בניה בנושא ריצוף מכיוון שהקבלנים מודעים לאחריות שנוגעת להם ומקפידים לבצע את עבודתם.

עם זאת, יש גם פרק זמן סביר שבו הרוכש אמור להמתין עד לביצוע עבודת התיקון וגם זה פרמטר שיש לקחת בחשבון. על הקבלן לבצע את עבודת התיקון תוך פרק זמן סביר מרגע הודעת הלקוח ולדאוג לריצוף תקני ע"י הקבלן ועובדיו.

במידה והגעתם למצב בו הנכם פונים לבית המשפט חשוב לספק ממצאי מומחים שיציגו בבית המשפט את הראיות לכך שליקויי הריצוף נגרמו בשל עבודת קבלן בלתי מקצועית.

כמו כן, לפי ממצאים אלו תתקבל ההחלטה האם התובעים זכאים להחלפת ריצוף מלאה, לפיצויים נוספים או הזדמנות נוספת לתקשורת מול הקבלן ותיקונים של אנשיו.

חשוב להבין כי לעיתים ישנה גם האפשרות לקבל פיצויים בעבור עוגמת נפש וכו' – וזאת כאשר הקבלן מתנהל באופן לא חוקי והוגן כלפי לקוחותיו.

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

יצירת קשר