סכסוכי שכנים ודיירים בבניין משותף

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

עורך דין מומחה לתחומי מקרקעין וזכיינות

תוכן עניינים
יצירת קשר

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

כיצד יש לנהוג במקרה של סכסוך בין שכנים בבית משותף?


ודאי תופתעו לדעת אך סכסוכי שכנים בבית משותף מאוד נפוצים במדינת ישראל ובמקרים מסוימים הסכסוכים הללו אף הולכים ומסתבכים ומגיעים לידי תלונה במשטרה וטיפול פלילי ומורכב. מבחינה משפטית, כאשר מדובר על סכסוכי שכנים בבתים משותפים יש מגוון אירועים ומקרים, למשל : סכסוך שכנים על הצבת גבול מפריד או גדר, סכסוך שכנים בנושא ועד בית, סכסוך שכנים בגלל בניית מרפסת שמפריעה, סכסוך שכנים בבית דו משפחתי, סכסוך שכנים בעקבות נזילה ועוד.

הסיבות לסכסוכים הללו רבות ומגוונות, הרי כל אחד בטוח כי הוא יכול ורשאי להתנהל כאוות נפשו תחת קורת הגג שהוא משלם או שילם עבורה. אך ההפך הוא הנכון, פעמים רבות התחשבות והבנה כי החיים בבתים משותפים אינם קשורים ונוגעים רק בנו – היא שמאפשרת להימנע מסכסוכי שכנים בבתי משותפים. במידה והמצב כבר קרה ולא ניתן להימנע מן הסכסוך, השאלה העיקרית היא: מה עושים במקרה של סכסוך עם שכן בבית משותף?

חשוב מאוד לנהל את הסכסוך בצורה נכונה וחכמה, גם מבחינה ערכית וכמובן גם בהיבט המשפטי. ברוב המקרים הסכסוך יגיע לידי רשויות החוק ולא ייפתר בין השכנים עצמם. בשל כך, רצוי להתייעץ עם עו"ד המתמחה בנושא סכסוכי שכנים – תפקידו יהיה לבחון ולבדוק את הבעיה ולייעץ כיצד יש לפעול בהמשך. במקרים מסוימים, עורך הדין יוכל לייעץ כיצד להיחלץ מן הסכסוך ובמקרים אחרים ילווה את לקוחותיו לאורך כל התהליך המשפטי עד מציאת פתרון לסכסוך.


סכסוך שכנים דיירים בבית משותף


מקרים נפוצים של סכסוכי שכנים בבניין מגורים משותף

1. סכסוך שכנים על רעש

אחת הסיבות הנפוצות לסכסוכי שכנים היא בעקבות מטרדי רעש או ריחות ולכלוך. בבתים משותפים אנו חולקים את השטח עם אנשים אחרים מאתנו, זרים שלעיתים אינם יודעים או מוכנים להתחשב בסביבה. פעמים רבות, שכנים מטרידנים אינם מגבילים את פעולותיהם ומפריעים לאורך זמן לסביבתם בהשמעתם מוסיקה רועשת, טינוף חדר המדרגות ועוד. החוק אומר כי אסור להשמיע רעשים חריגים או להקים רעש באמצעות כל מכשיר קול בין השעות 14:00-16:00 ובין השעות 23:00 ועד 7:00 בבוקר של יום המחרת. ישנם מועדים יוצאי דופן בהם הדבר מתאפשר : ליל פורים, ליל יום העצמאות, ליל יום ירושלים וערב יום המנוחה עד חצות. החוק אומר כי חייבים לפעול על פי הגבלת רעש מדירות שכנים ובמידה והדבר אינו מתבצע, ישנה עילה משמעותית להגשת תלונה ופניה לעורך דין המתמחה בסכסוך בין שכנים.

2. סכסוך שכנים על שטח או סכסוך שכנים על חניה

כפי שציינו קודם לכן, העיקרון המהותי ביותר בעת שחיים בבניין משותף הוא להפנים כי כמעט כל השטח (מלבד דירת המגורים שלכם) אינו שייך לאדם או משפחה אחת בלבד. בעת שחיים בבניין משותף חשוב לקחת בחשבון כי שטח הבניין, הכולל לרוב גם את החניה – שייך לכל הדיירים באופן שווה (אלא אם החניה הינה חניה פרטית ורשומה על שם הדייר).

סכסוכי שכנים על שטח מכונים גם 'הסגת גבול' ונובעים מהשתלטות של דיירים על שטח משותף של הבניין. לא פעם קורה כי דייר מסוים בוחר לאכסן את הציוד שלו במקלט של הבניין או במחסן שאמור לשמש כמה דיירים בקומה. מצבים אלו גורמים לחוסר נעימות רבה ולא תמיד ניתן לפתור אותם באמצעות שיח בין שכנים. מבחינת חניות, קורה שדיירים בוחרים לתחום או לגדר חניה מסוימת ולהפוך אותה לחניה פרטית אף על פי שהיא איננה שייכת להם באופן אישי. לפיכך, כל אחד מדיירי הבניין יכול להגיש תביעה ולדרוש לפנות את הסגת הגבול שאותו שכן יצר.

3. סכסוך שכנים בנושא ועד בית

סעיף 58 לחוק קובע כי כל אחד מדיירי הבניין המשותף חייבים לשלם את התשלומים השוטפים להחזקתו התקינה ולניהול הרכוש המשותף של דיירי הבניין. במקרים בהם ההוצאות גבוהות מן הרגיל החוק דורש הסכמה של כל הדיירים בבניין המגורים. במקרה שאחד מן הדיירים עובר על החוק ואינו משלם את מיסי ועד הבית הוא למעשה עובר על החוק ולנציגות הוועד ישנה עילה להגיש תביעה אצל המפקח על המקרקעין. אי תשלום של מיסי ועד הבית מעורר המון ויכוחים וכעסים בין השכנים בגלל תחושת חוסר ההוגנות שנוצרת עקב כך. מעבר לתחושה, מדובר במעשה לא מתחשב מכיוון שהמיסים אמורים לשמש את כל הדיירים באופן שווה ומספיק שדייר אחד לא ישלם – והדבר עשוי להוביל לסכסוך מהותי.


מה עושים במקרה של תביעה משכן בבית משותף?

ההמלצה הראשונה והעיקרית ביותר לשאלה הנ"ל היא – לא לקחת את החוק לידיים. כלומר, לא לנסות ולפתור את הסכסוך באופן עצמאי. כמובן שרצוי לשוחח עם השכן עמו אתם מסוכסכים ולנסות להגיע לידי הבנה אך במידה והדבר אינו צולח, לא מומלץ לפעול בכוחניות או באלימות מכיוון שבסופו של דבר תמצאו את עצמכם אשמים באותה המידה והסכסוך רק יסלים.

במקרה שקיבלתם תביעה משכן בבית משותף רצוי לפנות לעו"ד המתמחה בפתרון סכסוך בין שכנים על מנת שיבהיר את החוק בפניכם ויכוון אתכם כיצד נכון להתנהל מול השכן התובע ומול רשויות החוק. במקרה והתקבלה תביעה – לא בהכרח תצטרכו להגיע לבית משפט (או למפקח על הבתים המשותפים), ישנם מצבים בהם הדבר יכול להיפתר בעזרת הכוונה וייעוץ מקצועי של עו"ד ולכן, זהו צעד שיש לבצע מתוך ההבנה כי לא הכל ברור וידוע לנו מבחינה חוקית.

פעמים רבות, סכסוכי שכנים בבניין משותף נפתרים כאשר גורם נוסף, חיצוני ואובייקטיבי מתערב ומציע תכנית פעולה. במידה ובכל זאת נאלצתם להגיע לבית משפט או למפקח על הבתים המשותפים והסכסוך אינו נפתר באופן מהיר, חשוב מאוד שיהיה לכם ייצוג משפטי ראוי.

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

יצירת קשר