עורך דין ליטיגציה אזרחית ומסחרית

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

עורך דין מומחה לתחומי מקרקעין וזכיינות

עורך דין ליטיגציה אזרחית ומסחרית

לִיטִיגַצְיָה – (מילה לועזית) בעברית היא התדיינות. עורך דין ליטיגציה הינו עורך דין מומחה בתחום הטיעון בבית המשפט או בכל הערכאה שיפוטית אחרת כגון בוררות, בתי הדין למיניהם וכו'. אמנות הטיעון בערכאה שיפוטית מתחלקת למשפט הפלילי ולמשפט האזרחי, קרי עו"ד המתמחה בתחום הפלילי, יהיה עו"ד ליטיגציה פלילית, ועו"ד המתמחה במשפט אזרחי, יהיה עו"ד מומחה ליטיגציה אזרחית. בדרך כלל, עו"ד המתמחה בליטיגציה אזרחית, יתמחה בתת ענף נוסף והוא ליטיגציה מסחרית. מהפירוש שלעיל עולה כי כל סכסוך המגיע להתיידנות מסוימת אפילו בשלב ראשוני של מו"מ, קל וחומר, סכסוכים שהגיעו לכותלי בתי המשפט השונים, משתייכים לענף הליטיגציה. יש לזכור, למרבית הסכסוכים שפורצים ישנה השפעה מהותית על גורל החברה ו/או העסק ו/או על המעורבים בסכסוך ולכן כבר בשלבים הראשונים ועוד בטרם פרץ הסכסוך מומלץ להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום הליטיגציה.

עורך דין ליטיגציה אזרחית

עו"ד, ליטיגטור אזרחי, יהיה בקיא בחוקים, בתקנות ובפסיקה המסדירה את תחום הטיעון הכוללים את חוק בתי המשפט (נוסח משולב) התשמ"ד – 1984, תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, תקנות בתי המשפט לעניינים מינהליים (סדרי דין), התשס"א-2000, חוק הבוררות התשכ"ח 1968, כל אלו מסדירים את הפרוצדורות הנדרשות בניהול תיק בבתי המשפט השונים. לכן, עו"ד ליטיגציה הוא עו"ד בעל הידע בחוקים, ומעבר לכך בעל היכולת להעביר באופן ברור ומשכנע את גרסת הצד המיוצג על ידו.

לקוחות רבים, טועים לחשוב כי העו"ד שטיפל להם בכתיבת ההסכם, בקיא מספיק לטפל להם בסכסוך שפרץ עם הצד שכנגד – ענף הליטיגציה התפתח מאוד, אם בעבר לא נהגו להפריד בין התחומים – התחום האזרחי – כתיבת הסכמים, טיפול בעניינים פרוצדוראליים, לבין טיפול הסכסוכים, כיום ישנה מגמה ניכרת של התמחות בתחומים מוגדרים לרבות תחום הליטיגציה.

להבדיל בתחומים אחרים, עו"ד ליטיגציה אינו רוכש רק ידע טכני אלא יש לו את היכולת לבחור אסטרטגיה ולנהל טקטיקה במהלך סכסוך וכן את הכישרון לטעון את הטיעונים ה"מנצחים" ברגע המתאים.

יש לזכור הליך משפטי מתנהל לאורך זמן במהלכו מוגשים לבית המשפט כתבי טענות (למשל: כתב תביעה / כתב הגנה), בקשות שונות, מתנהל הליך של גילוי מסמכים, מוגשים תצהירי עדות ראשית (גרסאות הצדדים ועדים היכולים לסייע לצדדים), מתנהלים דיוני הוכחות בהם מבוצעות חקירות של המצהירים, ומוגשים סיכומים (בע"פ או בכתב) – את כל ההליכים הנ"ל אמור לנהל עורך דין מומחה בתחום הליטיגציה, כאשר בעזרת הידע הרב שצבר יודע להשתמש או לנתב את הדיון למקום האופטימלי של הצד שהוא מייצג – להדגיש את הטיעונים החזקים של לקוחו ולתקוף את נקודות החולשה של הצד השני.

עו"ד ליטיגציה יודע ליצור תקשורת טובה הן עם השופט והן עם הצדדים האחרים ויש לו את היכולת לנטרל התנגדויות שונות, להסיר חששות מעדים, לפעול ולקדם בצורה מכסימלית את האינטרסים של הלקוח המיוצג על ידו.

עו"ד ליטיגציה לומד בקפידה את מהות הסכסוך והחומר הקיים, לומד את התנהלות הצדדים ומנסה לחזות כיצד יתנהלו במצב הנתונים החדש שלאחר פרוץ הסכסוך. ליטיגטור מנוסה קובע אסטרטגיה מראש ומתנהל טקטית בהתאם, זאת לאחר שהתעמק ובחן את כל הראיות הקיימות בתיק, כאשר הוא בוחר להשתמש בראיות המחזקות את עמדתו. עורך דין ליטיגציה מנסה להכין את עצמו לכל סיטואציה כך שלא יופתע בשום שלב במהלך הסכסוך.

ליטיגטור טוב, מגיע לדיון רגוע, בקיא בחומר ויודע לאלתר שצריך.

עורך דין ליטיגציה יכול להיות בעל קשב רב לצדדים ולשופט לקרוא שפת גוף ולהגיב בהתאם. עו"ד ליטיגציה יודע מתי להיות אגרסיבי ומתי לתת לצדדים האחרים לבצע עבודתו. על מנת לנהל תיקי ליטיגציה מורכבים באופן אופטימלי, נדרשים מעו"ד בתחום הליטיגציה כישרון, ידע וניסיון רבים.

עורך דין ליטיגציה אזרחית ומסחרית

עו"ד ליטיגציה מסחרית

ליטיגציה מסחרית כוללת תחומים רבים, בעצם כל התחומים העסקיים לרבות: סכסוכים עסקיים, סכסוכים בין חברות, סכסוכים בתוך חברה, הפרות הסכם, סכסוכים בתחום הבנקאות, סכסוכים שונים מתחום המקרקעין ועוד.

לאור העובדה שסכסוכים מסחריים כוללים קשת רחבה של תחומים, בנוסף לכל הידע הנדרש מעו"ד ליטיגציה אזרחית והכרת דרכי הטיעון המשפטי, נדרש מליטיגטור מסחרי להבין את התחום ממנו נובע הסכסוך – עליו להכיר את המודל העסקי בכללותו, לרבות התוצאות החזויות אלמלא פרץ הסכסוך, והנזק שנגרם תוצאה של הסכסוך. ככל שיתעמק ויבין יותר בתחום, כך יוכל לנתב את הדיון למקומות הנדרשים וכך להגיע לתוצאה האופטימאלית האפשרית.

עורך דין ליטיגציה מסחרית צריך לשאוף (וזה לא תמיד אפשרי) להביא לפתרון מהיר של הבעיה, תוך שהוא משתמש בכל הידע שצבר, קובע את האסטרטגיה ומנהל את הטקטיקה בצורה הנכונה ובכך יכול לחסוך ללקוח אי ודאות, וממון רב.

משרדנו מעניק ללקוח ליווי אישי וצמוד מהרגע הראשון, עוד בטרם פרץ הסכסוך – שלב בניית התיק, איסוף החומר, הראיות והעדויות הרלוונטיות, קביעת אסטרטגיה וטקטיקה לניהולה, הצגת הסכסוך, ניסוח דרישות כתבי הטענות וייצוג הלקוח בבית המשפט. למשרדנו ניסיון רב, והצלחה מקצועית בניהול מאות תיקים מורכבים מתוך חתירה מתמדת למצוינות.

עו"ד שמואל גרנאי

עו"ד שמואל גרנאי

המשרד מתמחה בתחומי מקרקעין, זכיינות, צוואות וירושות