עורך דין תכנון ובנייה

עורך דין תכנון ובנייה - ייצוג מול מוסדות התכנון והתנגדויות לתוכניות בנייה


כמה מילים על תחום התכנון והבנייה

התחום של תכנון ובנייה הינו תחום משפטי מורכב ומעמיק המצריך היכרות וידע נרחב. כמו כן, על מנת לשלוט בו היטב יש להכיר גם תחומים נוספים מעולם המקרקעין והבנייה. גורמים רבים עוסקים בבנייה ומקרקעין ויש להכירם לפרטי פרטים ולכן אנשים "רגילים", אזרחים מן השורה, לא תמיד יודעים איך להתמודד עם מוסדות התכנון הבנייה.

במקרה בו הנכם זקוקים לייצוג מול מוסדות התכנון מומלץ להיעזר בעו"ד, בדגש על עו"ד תכנון ובניה אשר מכיר היטב את התהליך והשלבים השונים שכלולים בו.


עורך דין תכנון ובניה - שמואל גרנאי


התנגדויות לתוכניות בניה – הסבר

במקרים רבים קורה כי מתקבלת החלטה לבנייה כלשהי ולאחר שהציבור מיודע על כך - ניתן להתנגד לה. מרגע פרסום ההודעה, יש משך זמן של מספר חודשים שבמהלכם ניתן להגיש התנגדות לתכנית. את ההתנגדות צריך להגיש למוסד שאמור לדון בתכנית ולקבוע מה יעלה בגורלה.

את ההתנגדות צריך להגיש בכתב, כשהיא מנומקת ומפורטת וכתובה בשפה משפטית. לשם כך, רצוי להיעזר באיש מקצוע כמו עו"ד המכיר היטב את השפה המשפטית. במקרה של התנגדויות לתוכנית מתאר או התנגדות לתוכנית חלוקה של קרקע או מגרש – יש להגיש את מסמך מפורט ומנומק. כך גם במקרים של התנגדות לתכנית בניין עיר, התנגדות לתכנית פינוי בינוי והתנגדות לתכנית מופקדת.


מי רשאי להגיש התנגדות?

החוק קובע כי כל מי שמעוניין בקרקע או בבניין ורואה את עצמו כעשוי להיפגע מתוכנית יוכל להגיש התנגדות. כמו כן, גם גופים ציבוריים ומשרדי ממשלה, ארגונים סביבתיים וחברתיים שקיבלו אישור ממשרד הפנים יוכלו להגיש את ההתנגדות. את ההתנגדות לתכנית נהוג להגיש למועצה הארצית ולספק העתק לוועדה מחוזית שבה נמצא השטח המיועד לבניה.

עורך דין המתמחה בתחום ינסח בעבור הלקוח מסמך כתוב שיכלול בנוסף לנימוקי ההתנגדות, את הפרטים של המתנגדים, תעודת הזהות שלהם, הכתובת וטלפונים. במסמך יש להדגיש את הקשר של הלקוח לתוכנית הספציפית אליהם הוא מתנגד ולפרט במדויק כיצד היא עלולה לפגוע או להזיק לו. כמו כן, יש להוסיף תצהיר מאומת על ידי עורך הדין.

התצהיר של עורך הדין הינו מסמך משפטי שחייבים לצרף אל ההתנגדות, במסמך זה מוצגות עובדות וטענות שמהוות סיבה להתנגדות. התצהיר אינו מתייחס לנושאים משפטיים או לתוכנית מבחינה מקצועית אלא לעובדות הבקשה. על התצהיר חותם הלקוח לנגד עיניו של עורך הדין.


איך ניתן להגדיל את הסיכויים שההתנגדות תתקבל ותאושר?

בכדי שההתנגדות תתקבל רצוי לצרף נספחים שונים שיוכלו לחזק את טענותיכם. למשל, תוספת של חוות דעת של גורם מקצועי יכולה לסייע לכם.


ייצוג משפטי בתחום תכנון ובנייה – באילו מקרים אנו זקוקים לכך?

לא פעם קורה כי ההתנגדות נדחית ולא מתקבלת אך לא חייבים להרים ידיים ולוותר. במקרים אלו נהוג להגיש ערר. בכדי להגיע לוועדה זו תצטרכו ייצוג בוועדת ערר. עורך דין תכנון ובניה אמור לספק ייצוג מול מוסדות התכנון, כמו למשל בוועדת הערר.

בנוסף, עורך דין המתמחה בתחום תכנון ובנייה יוכל לספק ייצוג בוועדה מקומית, ייצוג בוועדה מחוזית, ייצוג בוועדת ערר ועוד.


ועדת ערר – כיצד מגיעים ערעור?

יש להגיש את הערר תוך 15 ימים מהמועד שבו נודע לכם כי ההתנגדות שהוגשה בערכאה הראשונה לא התקבלה. במידה והנכם מעוניינים לערער עליכם לפנות ליו"ר הוועדה בכתב ולהסביר מדוע ואיזה טענותיכם לא נבדקו כראוי או מהי הטעות בנימוק הדחייה. בוועדת הערר, עורך הדין ייצג אתכם וידבר בשמכם, יבהיר את הסיבות השונות ויעמוד לצדכם מבחינה מקצועית ומשפטית.

קיימות מגוון וועדות מקומיות ורשויות המקיימות בדיקה בנושאי תכנון ובנייה. ההתמודדות מולן איננה פשוטה וסיוע של עורך דין הכרחית. כמו כן, חשוב לפנות דווקא לעורך דין תכנון ובנייה משום שיש לו ניסיון בייצוג לקוחות אל מול וועדות מחוזיות וארציות. במקרים מסוימים עשוי להגיע הנושא גם אל בית המשפט ואל המפקח על המקרקעין.

מקרים אלו קשורים בדרך כלל בסכסוכי שכנים, בבתים משותפים, בפירוק שותפויות במקרקעין וכדומה. לא תמיד ניתן למצוא פתרון למקרים אלו בוועדות ויש צורך בבתי המשפט האזרחיים. במקרים שכאלה, המצב מורכב יותר ובכדי להביא את הלקוח להצלחה - רצוי לפנות למשרד עורכי דין שיש לו ידע רב בתחום התכנון והמקרקעין.


שלחו לנו הודעה


Call Now Button