פרוטוקול מסירה של דירה – מדריך

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

עורך דין מומחה לתחומי מקרקעין וזכיינות

תוכן עניינים
יצירת קשר

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

ראשית, מהו פרוטוקול מסירה של דירה?


פרוטוקול מסירה של דירה זהו מסמך מודפס ובו מצויים נתונים חשובים אודות הדירה. כאשר נמכרת דירה מקבלן עליו להעביר לקונים פרוטוקול עם פרטים כמו תאריך מסירת הדירה לקונים, מצב הדירה, מתקנים ואביזרים שיהיו בה בעת מסירתה (או יותקנו בהמשך) וכדומה.

על הקונים לעבור על פרוטוקול המסירה ולבדוק אם אכן כל הרשום בו תואם את המציאות, לברר אם יש או אין ליקויים או חוסר התאמה בין הנכתב לבין הדירה הקיימת. כל בעיה או ליקויי שימצא בדירה יש לציין ולהדגיש ולוודא כי הפרוטוקול מצוי בידי הקונים לאורך כל התהליך.

פרוטוקול מסירה של דירה זהו מסמך חשוב מאוד ויש להוציאו גם כשמדובר ברכישה של דירה יד שניה ולא רק כשמדובר בקניית דירה מקבלן. ישנם מספר הבדלים בין פרוטוקול מסירה של דירה יד שנייה לעומת פרוטוקול מסירת דירה מקבלן והם בדרך כלל מתבססים על נושא הליקויים ותיקונם. נושאים אלו יבדקו וינוסחו לרוב על ידי עורך דין או גורם מוסמך המכיר את הנושא לפרטי פרטים.


מהו פרוטוקול מסירה


אודות פרוטוקול מסירה ראשוני

כאשר קבלן מוציא פרוטוקול מסירה הוא עושה זאת בדרך כלל שני שלבים. תחילה יינתן וייכתב הפרוטוקול הראשוני המכונה גם 'פרוטוקול מסירה ראשוני'. מדובר במסמך די בסיסי שנכתב מספר שבועות בטרם הדירה נמסרת לקוניה.

כאשר הקונים מגיעים לביקור בדירה ונציג הקבלן מלווה אותם, הם עוברים על המערכות השונות בדירה ומוודאים תקינות ושימוש נוח. פרוטוקול מסירה ראשוני אמור לציין ולאתר בעיות או ליקויים בדירה וזאת בכדי שהקבלן יוכל לטפל בהן בהקדם האפשרי.

לרוב, רצוי להגיע לסיור זה יחד עם נציג מקצועי מטעם הקונים וזאת בכדי שהוא יוכל לבדוק בצורה מיומנת את הדירה. יחד עם זאת חשוב לוודא כי מעשה מסוג זה מקובל על הקבלן וכי ישנו סעיף בחוזה המכר שמתיר זאת.


מה מגדיר החוק בנושא פרוטוקול מסירה?

החוק העיקרי שמתייחס לנושא מכירת דירות הינו חוק המכר (דירות) התשל"ג 1973. חוק זה נועד להגן על צרכני הדירות מפני קבלנים ואמור לשמור עליהם. בחוק זה ישנן כמה וכמה הגדרות שלא ניתנות לשינוי והן מבטיחות לקונים הגנה ממצבים שונים ובעיקר בכדי לוודא כי כספם הושקע כראוי.

מבחינת פרוטוקול מסירה – החוק אינו מחייב את הקבלן לייצר מסמך זה. עם זאת, מדובר במסמך חשוב המייצר "סדר" בתהליך מורכב למדי של מכירה / קניית דירה. רצוי להתעקש על קיומו של פרוטוקול מסירה ולציין בו כמה נקודות חשובות.

מבחינה משפטית, פרוטוקול מסירה הוא מעין ראייה שמציגה נתונים בנושא מסירת דירה לקונים ובו מצוין על קיומם או אי קיומם של ליקויים בדירה (או חוסר התאמה למובטח).

חשוב מאוד שהרוכש יעבור בצורה מוקפדת על פרוטוקול המסירה ואף יבקש סיוע מעורך דין המתמחה בנושא. חשוב להבין כי קבלנים מוסרים דירות על בסיס יום יומי ובעבור הקונים מדובר במעמד כמעט חד פעמי ומרגש.

לא תמיד יודעים הקונים איך להתמודד עם הסיטואציה ולכן הקבלן יכול לנצל זאת לרעה בכך שיחתים את הקונים על פרוטוקול מסירה שלא מציג את המציאות כפי שהיא או יישם את הבטחותיו אודות הדירה שנמכרה. פעולה מסוג זה עשויה לבוא לרעתם של הקונים ולסבך אותם במידה והם יפנו לגורם משפטי בהמשך הדרך כאשר הקבלן יוכל להציג מנגד את חתימתם על פרוטוקול – כראיה שתתמוך במעשיו ובדבריו.


כיצד הקונה צריך להתנהל במועד עריכת פרוטוקול מסירה?

הקבלן יציין עוד בחוזה את מועד המסירה של הדירה ולקראת מועד זה צריך להתכונן מראש. כלומר, באפשרות הקונים להגיע לשלב זה כשהם מלווים בגורם מוסמך בתחום הבניין – על מנת שיוכל לבדוק עבורם את הדירה באופן מקיף ומדוקדק. רצוי כי רק לאחר בדיקה שכזו ורק לאחר מתן חוות דעת מנומקת ומקצועית – ניתן להתקדם עם נושא הפרוטוקול.


האם ניתן לערוך שינויים בפרוטוקול המסירה לטובת הקונה?

חשוב להבין כי תהליך זה הינו תהליך של משא ומתן מול הקבלן ובהחלט ניתן לבצע שינויים בפרוטוקול, גם כאשר השינויים פונים לטובתו של הקונה. עם זאת, הקבלן לא ימהר לבצע זאת עבור הקונים מכיוון שהוא מבין את ההשלכות של זה.

במידה והנכם מעוניינים לבצע שינויים כלשהם בפרוטוקול, אנו ממליצים להיעזר בגורם מקצועי, עורך דין המתמחה ומכיר את נושא הפרוטוקול מסירה וחוק המכר. עורך דין מקצועי יוכל לבדוק וציין בפניכם מה חשוב לבדוק ולוודא שמופיע בפרוטוקול מסירה ולהקפיד על כך שהוא יהיה הוגן עבורכם (הקונים). כפי שנהוג להתייחס ברצינות למעמד החתימה על החוזה, כך יש גם לקחת לתשומת הלב את נושא הפרוטוקול מכיוון שהסעיפים שיופיעו בו ישפיעו חד משמעית על המשך התהליך.


מספר המלצות להתנהלות מול הקבלן בנושא הפרוטוקול

ישנן כמה המלצות חשובות שחשוב לוודא אודותיהן בשלב מסירת הדירה והחתימה על הפרוטוקול.

– חשוב לוודא כי בחוזה ישנו סעיף הקובע כי הדירה תימסר לקונים רק לאחר טופס 4.

– הקפידו להגיע ליום מסירת הדירה עם גורם מקצועי ומומחה מטעם הקונים, על מנת לוודא כי הכל תקין וכשורה.

– יש לתעד ולציין כל בעיה או אי התאמה שנמצאו בדירה.

– עליכם לדרוש לקבל העתק של פרוטוקול המסירה ולהקפיד לשמור עליו.

– חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן או מקרקעין בנושא.

– היערכו מראש ודעו לקראת מה אתם באים במועד מסירה הדירה או / ו חתימה על פרוטוקול מסירה.

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

יצירת קשר