עריכת צוואה

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

עורך דין מומחה לתחומי מקרקעין וזכיינות

יצירת קשר

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

כתיבת צוואה - מדריך מקיף

מהי צוואה?

צוואה זהו מסמך בעל תוקף משפטי אשר נוצר על ידי אדם בעודו בחיים. הצוואה היא מסמך אשר יש להתייחס אליו רק לאחר מותו של כותב הצוואה והיא קובעת באופן מדויק מי עתיד לרשת את נכסיו או רכושו של הנפטר.

כל אדם רשאי לערוך צוואה – כדי שתהיה לה התייחסות משפטית וחוקית היא צריכה להתבצע באחת מבין 4 הדרכים הבאות:

1. צוואה בכתב יד – זו צוואה שנערכת בכתב ידו של אדם עצמאי וללא סיוע של גורם נוסף. הצוואה חייבת להיות כתובה אך ורק בכתב ידו של המצווה וישנה חובה להוסיף חתימה שלו ותאריך. עריכה של צוואה בכתב יד זו תעשה ללא עדים וגם ללא עורך דין ונחשבת לדרך הפשוטה ביותר וגם הזולה ביותר. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון כי לרוב צוואה בכתב יד יכולה להוביל למצב בו מערערים על אמינותה מכיוון שאין עדים שיוכיחו כי היא אכן נוצרה ממקום חופשי של המצווה.

2. צוואה בעדים – לפי חוק הירושה צוואה בעדים זו צוואה שנערכת כאשר שני אנשים לפחות עדין לצוואתו של המבקש. חייבת להיות נוכחות פיזית של העדים על מנת שיהיה ניתן להוכיח את אמיתות הצוואה ולהוכיח כי הצוואה נוצרה מרצונו החופשי של המבקש.

3. צוואה בעל פה – זו צוואה אשר נאמרת על ידי המצווה בעל פה אל מול שני עדים ואין צורך להעלות אותה על כתב. זו צוואה שמתאימה לאנשים שאין להם יכולת פיסית לכתוב או לערוך את צוואתם באחת מן הדרכים האחרות. לרוב, צוואה בעל פה נוצרת כאשר האדם נמצא על ערש דווי או נמצא בסכנת חיים.

4. צוואה בפני רשות – צוואה זו מוגשת לגורם משפטי או עוברת עריכה על ידי גורם משפטי. למשל, עריכת צוואה בפני הרשם לענייני ירושה והפקדתה. לרוב היא תאמר בעל פה על ידי המצווה אל מול הגורם המשפטי.

עריכת צוואה

איך לכתוב צוואה ומתי יש בה צורך?

למעשה יש צורך בצוואה בעבור כל אדם אשר מעוניין שלאחר מותו רכושו ונכסיו יועברו לאנשים או גורמים ספציפיים לפי החלטתו. כתיבת צוואה היא מהלך רציני ויש לייחס לכך חשיבות רבה מכיוון שזהו מסמך שמדגיש באופן מדויק למי יש להעביר את הנכסים שנצברו לאורך חייו של הנפטר. יחד עם זאת, לא כולם דואגים לכתוב צוואה ולכן פעמים רבות נגרמים סכסוכים משפחתיים או בעיות נלוות. עריכת צוואה עשויה למנוע היתכנות של מקרים לא רצויים. כדי למנוע מצבים שכאלה יש צורך לכתוב צוואה וחשוב מאוד שהיא תכתב בצורה נכונה, רצוי בליווי של עורך דין המתמחה בתחום. ישנם מספר מקרים די נפוצים שבגינם יש צורך לערוך צוואה. למשל, במקרה של ידועים בציבור עשויים להיות סכסוכים בנוגע למעמד של בן הזוג הנפטר. בשל כך, רצוי לערוך צוואה ואף להכין הסכם ממון ובו לדייק ולציין מה צפוי לקרות במקרה של מות אחד הצדדים. מקרה נפוץ נוסף הוא כאשר המוריש רוצה לקבוע הסדרי ירושה שונים ולא לפי החלוקה הקבועה בחוק הירושה. כמו כן, במקרה של בני זוג גרושים או בני זוג בתהליך פרידה – נהוג לערוך צוואה מכיוון שהדרישות עשויות להיות שלא בהתאם לחוק הירושה. במקרים בהם יש לבני הזוג ילדים מנישואים קודמים, רצוי גם כן לערוך את הצוואה על מנת למנוע בלבול או חוסר הוגנות.

האם ניתן לערוך צוואה ללא עורך דין?

כל אדם יכול לערוך צוואה אך עליו להיות מעל גיל שמונה עשרה. יחד עם זאת, ישנה חשיבות רבה לכך שעורך דין צוואות ייקח חלק בתהליך עריכת הצוואה. באופן כללי, אין צורך בכלל לערוך את הצוואה אך יש גם לא מעט מקרים בהם עריכת צוואה היא נחוצה והכרחית.

עם זאת, מעטים האנשים שאכן מכירים את החוק לפרטי פרטים ולכן עריכת הצוואה חייבת להיות בנוכחות עורך דין אשר בקיא בנושא ובתחום ויוכל לבצע את עריכת הצוואה תוך כדי שיקול דעת והתייחסות לנושאים משפחתיים, עסקיים, כלכליים, שיקולי מס ועוד.

האם יש בן משפחה או אדם שלא יכול לערוך צוואה?

עריכת צוואה איננה אפשרית במידה והמעוניין לערוך אותה הינו קטין או אדם שסובל ממחלת נפש או מליקוי שכלי. אנשים אלו מוגדרים על פי חוק כפסולי דין מכיוון שאין באפשרותם להתייחס לצוואה באופן אובייקטיבי והוגן וכי הם לא מסוגלים להבחין בטיבה או במשמעויות הנלוות לתהליך עריכת הצוואה.

צוואה הדדית - הסבר ודגשים לגבי ביטול

חוק הירושה קובע כי בני זוג יכולים לכתוב צוואות הדדיות ולאחד אותם במסמך אחד או לחלקן לשני מסמכים נפרדים. הדגש הוא בכך שהצוואות הללו מסתמכות זו על זו ויכולת הביטול שלהן תלויה ומוגבלת בחוק. צוואה הדדית נכתבת בכדי שכל אחד מבני הזוג יוכל לקבוע על דעת עצמו מה הוא רואה לנכון לעשות עם הרכוש שלו או עם הרכוש המשותף. גם צוואות הדדיות ניתן לערוך ואף לבטל אך יש לכך תנאים. ניתן לבטל את הצוואה ההדדית רק אם אחד מבני הזוג שלח הודעה בכתב לבן הזוג השני ובה הוא מודיע על רצונו לבטל את הצוואה. רק באופן זה ניתן יהיה לקבוע כי הצוואה ההדדית מבוטלת.

טווח מחירים של עריכת צוואות בישראל

עריכת צוואה על ידי גורם מוסמך כמו עורך דין עשויה לעלות כמה מאות שקלים ולעיתים אף יותר. מדובר בפעולה שיש לעשותה כחוק ולפי תנאים ודרישות ברורים. עריכת צוואה על ירי עורך דין היא דרך מעולה להימנע מבעיות או אי הבנות מול בקשתו של המצווה לאחר מותו. רבים בוחרים להיעזר בשירותיו של עורך דין בתחום זה וגם בנושאים נוספים כגון עדכון צוואה קיימת, עריכת צוואה ברבנות ועוד. התשובה לשאלה כמה זה עולה תלויה במשרד עורכי הדין אליו תפנו ובתמחור שלהם לבקשתכם. כמו כן יש לקחת בחשבון כי עריכת צוואה כרוכה בתשלום וניתן למצוא מידע על פרטי האגרה ברשת האינטרנט.

ליצירת קשר עם עו"ד שמואל גרנאי – צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

יצירת קשר