צו ירושה

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

מומחה לתחומי מקרקעין, זכיינות, צוואות וירושות

יצירת קשר

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

צו ירושה - מדריך מקיף

מהו צו ירושה?

צו ירושה זהו מסמך משפטי שנכתב על ידי הרשם לענייני ירושה. צו הירושה ניתן במטרה לחלק את עזבונו של אדם שנפטר – במידה והוא לא הותיר אחריו צוואה בתוקף וכחוק.

צו ירושה

איך מתבצע הליך בקשת צו ירושה?

כאשר המנוח מותיר אחריו צוואה המתייחסת ספציפית ללא הוראות כלליות לנכסים מסוימים כאשר היא לא מתייחסת לכל הנכסים וההון שהיו ברשותו נהוג לתת צו קיום צוואה בהתייחסות לנכסים המוזכרים בצוואה אך הנכסים שאינם נרשמו בצוואה יש לקבלם רק לאחר מתן צו ירושה.

צו הירושה קובע מי הם היורשים החוקיים של הנפטר ומה כל אחד מהם רשאי לקבל מהעיזבון, לאחר שיש מידע מדויק אודות היקפו של העיזבון. בכדי שתוכלו לקבל את צו הירושה צריך להגיש בקשה בלשכה של הרשם לענייני ירושה.

תוך כמה זמן מתקבל צו הירושה בדרך כלל?

החל מן הרגע בו הגשתם את הבקשה לקבלת צו ירושה ועד קבלתו, יש סיכוי שתאלצו להמתין מספר חודשים, לרוב מדובר בתקופת זמן של חודש עד שלושה חודשים.

הגשת בקשה לצו ירושה - שלבים

חשוב לדעת כי ניתן להגיש את הבקשה באופן מקוון או לבצע הגשת בקשה בהליך בלתי מקוון.

  • הגשת בקשה באופן מקוון:

בעבר ההליך הרגיל והסטנדרטי הוא הגשת בקשה בהליך בלתי מקוון, כיום ניתן להגיש בקשה באופן מקוון. במידה והנפטר הותיר רק צאצאים, יוכלו הילדים להגיש את הבקשה באופן מקוון. במקרים בהם הוריו של הנפטר בין החיים אך אין לו ילדים – הם יוכלו להגיש את הבקשה באופן מקוון וגם אם הוריו של הנפטר בין החיים ויש לו בן או בת זוג. הבקשה תוגש באופן מקוון, כאשר יש צורך למלא טופס ולשלם את האגרה לפתיחת הבקשה. למעשה, תצטרכו לשלם מספר סכומים עבור פתיחת הבקשה ודמי הפרסום. אם מגישי הבקשה נעזרים בשירותו של עורך דין, ניתן יהיה להגיש את הבקשה אך ורק באמצעות הדרך המקוונת.

  • הגשת בקשה בהליך בלתי מקוון:

בכדי לקבל צו ירושה צריך למלא את הטופס בקשה לצו ירושה ובהמשך יש למלא תצהיר ולוודא כי עורך דין או שופט או נוטריון או דיין מטעם בית הדין הרבני יחתמו עליו. ניתן למצוא את הטפסים באינטרנט או לקבלם מעורך הדין המייצג אתכם. בהמשך לזה תצטרכו לשלם שני שוברים בשירות התשלומים הממשלתי או בלשכת קבלת קהל בלשכתו של הרשם לענייני ירושה. את הבקשה צריך להגיש בכמה עותקים ללשכת הרשם לענייני ירושה באזור בו היה חי המוריש.

מחיר בקשת צו ירושה ומי פטור מתשלום האגרות?

חשוב לדעת כי תוכלו להוזיל את מחיר האגרות אם תבחרו להגיש בקשה מקוונת ואופן זה ניתן לחסוך כ-15% מגובה האגרה. גובה האגרות על הוצאת צו ירושה קבוע בחוק ואינו משתנה באופן תדיר. האגרה לפתיחת תיק לצו ירושה עולה בין 422 ש"ח לבין 496 ש"ח, תלוי באופן בו הבקשה מוגשת (בהליך מקוון או בלתי מקוון). אגרת הפרסום בעיתון עולה 130 ש"ח. במקרים בודדים בלבד ניתן לקבל את הפטור מתשלום אגרות. רק אם הנפטר הלך לעולמו עקב פעולת מלחמה או איבה – יוכלו ילדיו, בן או בת הזוג או הוריו לקבל את הפטור מתשלום אגרות.

האם ניתן לבטל צו ירושה?

ברוב המקרים פסק הדין שיינתן בעקבות צו ירושה יהיה סופי וחד משמעי. עם זאת, הרשם לענייני ירושות ובית המשפט יכולים לבטלו או לתקן את הצו במידה והוצגו בפניהם עובדות שלא הוצגו לפני כן ויש בהן רלוונטיות לביטול הצו. לפי סעיף 72 – תיקון וביטול של צו ירושה ושל צו קיום, ישנה אפשרות שהרשם לענייני ירושה או נציגות של בית המשפט לענייני משפחה יביאו לביטול או תיקון של צו ירושה. אין אפשרות לבקש ביטול צו ירושה שניתן על ידי אחד משני הגורמים. כלומר, לא ניתן לפנות אל בית המשפט לבטל או לתקן את הצו שניתן על ידי הרשם.

כיצד יוכל לסייע לכם עורך דין לענייני ירושה?

לאחר פטירתו של אדם יצטרכו יורשיו להגיש בקשה לצו ירושה (אם נערכה צוואה). ישנה חשיבות רבה להיוועצות עם עורך דין ירושות בטרם מגישים את הבקשה. לעיתים נדמה כי מדובר בתהליך מהיר ופשוט אך עקב כך עשויות לצוץ בעיות שלא צפיתם.

עורך דין לענייני ירושות יוכל להסביר אך חוסכים בתשלומים שונים כמו מיסוי, כיצד לטפל בעיזבון ולתחזקו, וכו'. לא פעם קורה כי צצים מצבים של סכסוך סביב הירושה או התנגשות לצוואה ובשל כך, יש לפנות לעורך הדין שיוכל לנהל עבורכם את התהליך וישמור על זכויותיכם במידה והנושא יגיע לבית המשפט.

בחירת עורך דין לענייני ירושה

חשוב לבחור בעורך דין מנוסה ובעל ידע בתחום הירושות והצוואות מכיוון שהוא יוכל לשמור על האינטרסים שלכם ולמנוע מכם להיקלע למצבים בעייתים. ניסיון הוא אלמנט חשוב מאוד ולכן כאשר בוחרים עורך דין חשוב שיהיה בעל ניסיון. חשובה עוד יותר זו העובדה כי אסור להתפשר על עורך דין שאינו מכיר את התחום או מתמחה בו. אנו ממליצים להתנהל אך ורק מול עורך דין מומחה לענייני ירושה, עיזבון וצוואות.

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

יצירת קשר