עסקאות קומבינציה במקרקעין

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

נכתב על ידי עו"ד שמואל גרנאי

עורך דין מומחה לתחומי מקרקעין וזכיינות

תוכן עניינים
יצירת קשר

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מהי רשלנות מקצועית בעסקאות מקרקעין?

רשלנות עורך דין בעסקת מקרקעין מתייחסת למצב שבו עורך הדין, ביצע מעשה או מחדל בתהליך של רכישה או מכירה של הנכס, וכתוצאה מכך נגרם נזק ללקוח. כך למשל, כאשר על הנכס הנרכש מוטל עיקול שבבדיקה משפטית ניתן היה לאתר עיקול זה – במקרה כזה במידה ולא בוצעה בדיקה משפטית יסודית של הנכס ולא אותר העיקול התרשל עורך הדין בייצוגו את הלקוח.

במקרים שבהם עו"ד התרשל בתפקידו בעסקת מקרקעין, כאשר ההתרשלות הסבה נזקים לצד המיוצג בעסקה – ייתכן שכדאי לפתוח להגיש תביעה בגין רשלנות מקצועית.

יש לזכור שעסקאות נדל"ן הן מטבען כבדות משקל, שכן לעיתים קרובות אנשים משקיעים בהן חלק ניכר מהונם הפרטי, אם לא את כולו ולכן התרשלות של עו"ד תגרום נזק כבד ללקוח.

הסתייעות בייצוג וליווי משפטי הינה חיונית בתביעות בגין רשלנות של עורך דין בעסקת מקרקעין.

רשלנות עורך דין מקרקעין

איך מוכיחים רשלנות מקצועית בעסקאות מקרקעין?

על מנת להוכיח רשלנות של עורך דין מקרקעין, יש לעמוד בשני תנאים מצטברים:

* יש להוכיח שאכן התקיימה רשלנות מקצועית מצד עורך הדין בעסקת המקרקעין המדוברת.

* יש להוכיח שכתוצאה מהרשלנות של הנתבע נגרם נזק ללקוח.

עמידה בשני הקריטריונים הללו היא הכרחית להוכחת לקבלת סעד כספי. כלומר, לא מספיק להוכיח רק שעורך הדין התרשל בתפקידו אלא יש להראות שהלקוח ניזוק כפועל יוצא מכך. באם התביעה הצליחה להוכיח רשלנות של עורך דין מקרקעין על פי שני הסעיפים, הנתבע עשוי להיות זכאי לפיצוי כספי.

מהן הסיבות הנפוצות לתביעות נגד עורכי דין בעסקאות מקרקעין?

העילות השכיחות בתביעות כנגד עורכי דין בגין רשלנות מקצועית בעסקת מקרקעין הן, למשל:

* מעשה או מחדל בעת ניהול ההליך בדיקות הנכס

* ניסוח לקוי של חוזה עסקת מקרקעין

* ייעוץ שגוי או חסר אודות דיני המסים הרלוונטיים לניסוח החוזה וביצוע העסקה

באופן כללי, ניתן לומר שהסיבה היסודית לתביעות רשלנות מקצועית במקרקעין היא כאשר עורך הדין הפר את חובותיו המקצועיות כלפי לקוחותיו.

מהי החובה המקצועית של עורך דין כלפי לקוחו בעסקת מקרקעין?

חובת עורך הדין לביצוע בדיקות בעסקאות מקרקעין מורכבת מהסעיפים הללו:

* חובת זהירות – חובה בסיסית אשר מוטלת על עורך דין היא לנקוט בזהירות הנדרשת בניהול העסקה בעבור ובשם הלקוח. כלומר, על עורך הדין לבצע בדיקות יסודיות של הנכס ולשקף ללקוח את כל סיכוני העסקה.

* חובת אזהרה – חובה זו כוללת נקיטה באמצעים אשר בעזרתם ניתן להזהיר את הלקוח על סכנות וסיכונים שרלוונטיים לתיק המשפטי. בתוך כך, עורך הדין מחויב להסביר ללקוחו את המצב המשפטי הקיים והפעולות שניתן לבצע ולהציע חלופות פעולה שלא יגרמו לנזק ברור ללקוח. על עורך הדין להסביר ללקוח את משמעות האזהרה, לוודא את הבנת הלקוח את המצב ולהבטיח ככל הניתן שהלקוח מסוגל לבצע בחירות מושכלות בעצמו.

* חובת אזהרה מוגברת – במצבים שבהם הלקוח איננו אדם שבקיא ובעל ניסיון בעסקאות מקרקעין, חלה על עורך הדין המייצג חובת זהירות מוגברת. כלומר, עורך הדין מחויב לנקוט במאמץ רב יותר על מנת להזהיר את הלקוח, ביחס למצב שבו הלקוח הוא אדם המעורה בתחום.

* חובת דיווח – מחובתו הבסיסית של עורך הדין לדווח ללקוחו על פעולותיו כחלק מהשירות המשפטי המקצועי שעליו משלם הלקוח.

רשלנות של עורך דין מקרקעין יכולה להיות עבירה על אחת החובות הללו או לחילופין על כמה מהן.

איך ניתן לצמצם את הסיכון לנזק מרשלנות מקצועית בעסקת מקרקעין?

בחירה מושכלת של עורך דין לייצוג וליווי בעסקת מקרקעין היא קריטית למזעור הסיכון לרשלנות מקצועית. כמובן שלעולם לא ניתן לבטל לחלוטין את הסיכוי להתרשלות של עורך הדין, אך חשוב לבחור באיש מקצוע מוסמך, מנוסה ובעל מוניטין חיובי כדי להקטין את הסיכוי למינימום האפשרי.

כדי לוודא זאת, ניתן לבצע בדיקות ובירורים מקדימים אודות עורך הדין בטרם השכרת השירות. כך למשל, אפשר להסתכל על תיקי העבר ולבחון את שיעור ההצלחות, ולקבל חוות דעת והמלצות מלקוחות קודמים.

מתי כדאי לתבוע עורך דין בגין רשלנות מקצועית בעסקת מקרקעין?

כדי לענות על השאלה הזו, כדאי דווקא להבין מתי לא כדאי ללקוח לתבוע את עורך דינו על רשלנות בעסקת מקרקעין. המקרה המובהק ביותר הוא כזה שבו אכן ניתן להוכיח רשלנות וקשר סיבתי לנזק, אך שיעור הנזק נמוך, כלומר, הנזק מיתרגם לסכום נמוך יחסית של פיצויים, שאיננו עומד בפרופורציה עם המשאבים הדרושים לניהול ההליך המשפטי.

כהליך משפטי מורכב יחסית, תביעת עורך דין בגין רשלנות במקרקעין מצריכה מהתובע השקעה לא בלתי מבוטלת של, זמן, מאמץ וכמובן גם כסף (למשל, על אגרות משפטיות וליווי משפטי). חשוב לשקלל את העלויות הישירות והעקיפות של הפרוצדורה המשפטית עם הסיכויים לניצחון בתיק.

במצבים שבהם הנזק מוערך נמוך, כדאי לחשוב על הגעה לבית המשפט. חשוב לציין שבין אם הלקוח בוחר בפתיחת הליכים משפטיים ובין אם בהליכי פשרה, מומלץ להיוועץ בגורם מקצועי מומחה בסיטואציה המשפטית הייחודית הזו.

למה כדאי להיעזר בעורך דין בתביעות בגין רשלנות מקצועית בעסקת מקרקעין?

הסתייעות בשירותי עורך דין מקצועי המנוסה בייצוג לקוחות בתביעות רשלנות מקצועית בעסקת מקרקעין מעלה את הסיכויים לניצחון בתביעה ולקבלת פיצוי הולם עבור הלקוח. אחריות עורך דין בעת ייצוג בעסקת מקרקעין היא להגן על האינטרסים של לקוח שתובע את עורך דינו בגין רשלנות מקצועית בעסקת מקרקעין.

עורכי דין בעלי ניסיון בתיקים מסוג זה מחזיקים בידע המשפטי ובמומחיות המקצועית הרלוונטית שמאפשרת להם לספק את הליווי המשפטי ההולם ביותר עבור הלקוח. זה המקום לציין שתביעה של עו"ד שהתרשל בעסקת נדל"ן מצריכה יכולות מקצועיות גבוהות במיוחד מצד עורך הדין המייצג. כך למשל, ידע נרחב בעסקאות נדל"ן, כמו גם טיפול בתביעות בגין רשלנות מקצועית.

נקודה קריטית במיוחד בתביעת רשלנות עורך דין מקרקעין היא בהוכחת הנזק שנגרם ללקוח בשל הרשלנות, ואמידת גובהו. מדובר בעניין בעל חשיבות מכרעת לתביעת הפיצויים. עורך דין מוסמך שמנוסה בניהול תביעות בגין רשלנות מקצועית בעסקת מקרקעין ידע כיצד למקסם את תהליך הוכחת הרשלנות עצמה, וכן את הוכחת הנזק והערכתו.

לסיכום, לאור המורכבויות והאופי הייחודי של תביעות מסוג זה, מומלץ שלא לוותר על ייצוג משפטי בתביעות רשלנות במקרקעין. משרד עורכי הדין של שמואל גרנאי מציע שירותי ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי איכותי בתיקי רשלנות מקצועית בעסקאות מקרקעין, נדל"ן וזכיינות.

שתף מאמר זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

יצירת קשר