עורך דין ליקויי בניה – תביעות ליקויי בניה

ליקויי בניה ותביעות חוזיות מתחום הבנייה


משרד עו"ד שמואל גרנאי צבר התמחות מיוחדת וניסיון רב בתביעות משפטיות בתחום הבנייה וליקויי בניה.המשרד מייצג בעלי דירות בתביעות בגין ליקויי בניה בדירות חדשות ובדירות יד שנייה, ועדי בתים בתביעות בגין ליקויי בניה ברכוש המשותף וכן חברות בניה, יזמים, קבלנים, ובעלי מקצוע מתחום השיפוץ והבנייה.

בין התחומים בהם אנו מייצגים את לקוחותינו:

• ליקויי בניה, רשלנות וכשלים בבניה
• תביעות נזיקין בגין ירידת ערך
• הפרות חוזים בתחום הבנייה • תביעות בגין אחור במסירה
• נזקי מים ואש
• ליקויי בניה ונזקים לרכוש המשותף
• ליקויים שנתגלו בביקורת מבנים ובדק בית
• ייצוג משפטי של חברות בניה, קבלנים ויזמים
• ייצוג רוכשי דירות מול קבלנים
• ייצוג רוכשי דירות וקוני דירות מיד שנייה
• עריכת הסכמי בנייה, חוזי ירידת ערך, חוזי תיווך חוזי מקרקעין וחוזי שכירות
• ניהול מו"מ, בוררות וגישור בתחום הבנייה
• תמ"א 38

אנו מעניקים ללקוחותינו מעטפת מלאה של כל השירותים הדרושים לניהול התיק בצורה מיטבית החל מפגישת הייעוץ הראשונה, דרך כתיבת התיק והגשת כתב התביעה או ההגנה ועד לייצוג בבית המשפט בכל ההליכים והערכאות הנדרשות.עם רקורד של עשרות שנות נסיון ומאות הצלחות בניהול מגוון רחב של תיקים, משרדנו צבר מוניטין כמשרד מוביל בתחום הבנייה וליקוי הבנייה הן בייצוג לקוחות פרטיים והן בייצוג יזמים וחברות. נשמח לעמוד גם לשירותכם בלווי משפטי אחראי, מקצועי ויסודי השם לכל אורך הדרך את טובתכם לנגד עיניו, תוך מתן דגש על שירות אישי, נגיש וזמין.


ליקויי בניה בדירות בישראל

כאשר רוכשים דירה מקבלן ומשלמים בעבורה את מיטב כספיכם, וודאי מצפים לקבלת דירה מושלמת וללא פגמים. עם זאת, מטבע הדברים דירה היא אינה "מוצר מדף" וייתכנו ליקויים שיתגלו לאחר הבנייה. חשוב לדעת כי לרוכשי הדירה ישנן זכויות ורצוי לדרוש אותן ולעמוד עליהן. במידה ורכשתם דירה חדשה ויש בה ליקויי בניה - עליכם לדרוש מהקבלן תיקון ליקויי בניה ואין לשלם בעבור כך סכומי כסף נוספים. במידה והקבלן מסרב לתקן את הליקויים הללו או מתקשה לקחת אחריות על הנושא, רצוי לפנות לעורך דין המתמחה בנושא תביעת ליקויי בניה נגד קבלן.


עורך דין ליקויי בניה


מהו ליקוי בניה ואילו ליקויי בנייה נפוצים קיימים?

"ליקויי בניה" הינו מושג די נפוץ בפי ציבור רוכשי דירות בישראל, במיוחד בפי אלו שרכשו דירה חדשה מקבלן. יחד עם זאת, ישנם לא מעט ליקויי בניה גם בעת רכישת דירה מיד שניה או בנכסים למטרות אחרות כמו מסחר וכדומה. בהסתכלות רחבה ניתן לומר כי ליקוי בניה זהו פגם או תקלה הנגרם במהלך בניית הדירה. אם נתעמק בנושא נגלה כי ישנם סוגי ליקויי בניה רבים ומגוונים. ליקוי בניה יכול להתרחש כאשר אחד מאביזרי הדירה אינו פועל, כשתפקוד או עמידות האביזר אינו כפי שהובטח והוא פוגע במראה / איכות / שלמות הדירה.

מעבר לכך, ליקוי בניה יכול להיות גם תוסף בניה או חוסר כלשהו - שלא לפי תקנות הבניה או לא לפי תכנית הדירה שהובטחה לרוכשים טרם הכניסה לנכס. ישנם המון סוגים של ליקויי בניה, לפניכם מספר דוגמאות : סדקים בקירות הדירה, פגמים בארונות, סטיות בשטחה של הדירה, כתמי רטיבות ועובש (ליקוי בניה רטיבות), התקנת חלונות לקויה, כשל במערכת המים, ליקוי בניה בריצוף, תפקוד כושל של דוד שמש/גז, התקלפות או נפילה של חיפויי חוץ וכדומה. יש ליקויי בניה שניתן להבחין בהם בעין "לא מקצועית" – למשל ליקויי בניה בממ"ד, כאשר החלונות או הדלתות אינם תקינים. אך ישנם גם ליקויים שאינם ברורים לרוכשים באופן מיידי כמו למשל ליקויי בניה בקרקע או ליקויי בניה הנמצאים בתוך קירות הדירה.

על מנת לאתר ליקוי בנייה, שוכרים את שירותיו של מהנדס הבודק את תקינות הדירה, איכות הבנייה והתאמתה, לחוק המכר, למפרט המכר ולתקן הנהוג.

עשויים להיות גם ליקויי בניה בבניין בו רכשתם דירה. במקרה מסוג זה נהוג לכנות את המצב כ"ליקוי בניה ברכוש משותף". כלומר, כאשר הליקוי הוא במעלית משותפת או ליקוי בניה במדרגות הבניין, שטחי חניה, גינה וכדומה –במקרה כזה, נהוג להתאגד יחד עם נציגים נוספים בבניין ולהזמין חוות דעת של איש מקצוע, מהנדס. תפקידו כאמור לבצע בדיקה הנדסית ולאתר את ליקויי הבנייה.

מומלץ כי ברגע שמתגלים ליקויים לפנות לייעוץ משפטי בנושא ליקויי בניה. עו"ד המתמחה בליקוי בנייה יפנה אתכם למהנדס מומחה ולאחר מכן, בהתאם לאמור בחוות הדעת, ינהל את המו"מ מול הקבלן ובמידת הצורך גם יגיש תביעת ליקויי בניה הן בעבור הרוכש או בעבור ועד הבניין בכל הליקויים הנוגעים לרכוש המשותף בבניין.


כיצד ניתן להקטין את כמות ליקויי בניה בדירה חדשה מקבלן?

בשונה מדירות יד שניה, שגם בהן עשויות להיות בעיות כאלה ואחרות – בדירות חדשות מקבלן, ניתן לעקוב אחרי הבניה ולמנוע ליקוי בניה עתידיים. כלומר, רצוי להגיע מדי זמן מה אל הבניין בו רכשתם דירה ולבדוק כי אכן הדירה נבנית כראוי ולפי ההסכם שחתמתם עם הקבלן. במרבית המקרים נוהג הקבלן להגביל את הרוכשים מלהגיע אל הדירה ואף ישנו סעיף בחוזה המכר שעלול למנוע מכם להגיע לדירה.

אף על פי שהרוכשים בדרך כלל אינם בקיאים בתחום הבניה – ישנם ליקויים שנראים לעין באופן ברור. במקרה של ליקויי בניה קיר עקום או ליקוי בנייה במרפסת, ניתן לזהות ולהאיר את תשומת לבו של הקבלן. במידה והדבר יתבצע עוד לפני הכניסה לדירה תוכלו לחסוך בעבורכם עוגמת נפש והרבה בעיות נוספות. כמו כן, לפני קבלת הדירה מומלץ גם לערוך ביקור או בדיקות עם מהנדס בניין או איש מקצוע העוסק בבדק בית – וזאת על מנת לאתר את ליקוי הבנייה טרם הכניסה לדירה ולדרוש מהקבלן תיקונם.


האם ניתן לזהות ליקויי בנייה?

יש ליקויי בניה שניתן להבחין בהם כבר במועד המסירה אך ישנם כאלו שלא ניתנים לגילוי בעת ביצוע בדיקה סבירה ברגע המסירה. למשל, ישנן תקלות שאפשר לגלות אותן רק כאשר נכנסים לגור בדירה ומשתמשים בה. תקלות אלו קשורות בדרך כלל למערכות המוטמנות בקירות בדירה, כגון: אינסטלציה, חשמל וגז, ביוב וכדומה. במידה והבחנתם בליקוי בניה כבר במועד המסירה חשוב ליידע את הקבלן על כך תוך שנה מרגע מסירתה של הדירה.


איך עליי ליידע את הקבלן על ליקויי בניה?

ברוב המקרים חתמתם בחוזה המכר על סעיף המחייב את הרוכש ליידע את הקבלן על ליקויי בניה בכתב. אף על פי כן, בית המשפט קבע כי ניתן גם להודיע בעל פה אך בתנאי שיש ראיות לכך שהקבלן אכן קיבל את הודעתכם. במידה והגעתם לבית משפט בנושא ליקויי בניה קרוב לוודאי שהקבלן ינסה להוכיח כי הוא לא ידע על הליקויים וכי הם לא באחריותו.

בשל כך מומלץ לשכור את שירותיו של עו"ד ליקוי בניה אשר ידע להציג את הנתונים ולהוכיח את דבריכם כנכונים. מומלץ לשמור על כל סוג של התכתבות או שיח ביניכם לבין הקבלן - גם אם לא מדובר במכתב רשמי. עו"ד ליקוי בניה המכיר היטב את התחום ובקיא בו ידאג ללקוחותיו וינהל בעבורם את התביעה עד קבלת הדין.

עשויים להיות גם ליקויי בניה חוזרים כאשר הקבלן תיקן את ליקוי הבניה אך הם חזרו לאחר זמן קצר מהתיקון. חוק המכר קובע כי לאחר שניתנה לקבלן הזדמנות לתקן והוא לא פעל לפיה, או לא ניצל אותה, רוכש הדירה אינו מחויב לאפשר לקבלן לתקן את הליקוי ולפי חוק המכר יכול הרוכש לשכור את שירותיו של איש מקצוע אחר, לבצע את התיקון ולדרוש עלות התיקון. גם במקרה זה, נהוג להתייעץ עם עורך דין ליקויי בניה על מנת לוודא כי הנכם פועלים לפי החוק וכי יש בידיכם תשתית ראייתית מוצקה.


שלחו לנו הודעה